Jei daugiausia žaidi naujus AAA žaidimus, pakanka 144–200 Hz monitoriaus, o 240 Hz verta rinktis tada, kai žaidi CS2 ar kitą e. sporto žaidimą ir kompiuteris tiek kadrų tikrai išlaiko. Kainos skirtumas nedidelis: 2026 m. spalio 31 d. mūsų sandėlyje 24–25 colių Full HD 144 Hz monitorius kainavo nuo 71,83 €, 240 Hz – nuo 107,32 €. 27 colių QHD (1440p, dažnai vadinamo 2K) ekrano kaina prasidėjo nuo 131,32 € už 144 Hz ir nuo 176,42 € už modelį su iki 260 Hz paspartinamu dažniu.
Šiame straipsnyje kalbame tik apie atnaujinimo dažnį. Dydį aptarėme straipsnyje „24 ar 27 colių monitorius“, o matricų tipus – žaidimų monitorių gide.
Kiek kainuoja kiekvienas dažnio laiptelis
Peržiūrėjome sandėlyje esančius mūsų monitorius ir sugrupavome juos pagal prekių pavadinimuose nurodytą dydį, raišką ir dažnį. Kadro trukmė – paprasta aritmetika: 1000 ms padalyti iš dažnio.
| Ekranas | Dažnis | Kadro trukmė | Kaina nuo* |
|---|---|---|---|
| 24–25 col., Full HD | 144 Hz | 6,94 ms | 71,83 € |
| 24–25 col., Full HD | 240 Hz | 4,17 ms | 107,32 € |
| 27 col., QHD | 144 Hz | 6,94 ms | 131,32 € |
| 27 col., QHD | 180 Hz | 5,56 ms | 151,41 € |
| 27 col., QHD | 200 Hz | 5,00 ms | 162,04 € |
| 27 col., QHD | 260 Hz | 3,85 ms | 176,42 € |
| 27 col., QHD | 320 Hz | 3,13 ms | 229,95 € |
| 26,5–27 col., QHD, OLED | 240 Hz | 4,17 ms | 377,01 € |
* Sandėlyje esantys modeliai ir kainos 2026 m. spalio 31 d. Philips 27M2N3500NF pavadinime dažnio nėra, 144 Hz nurodo gamintojas. Kitų prekių, kurių pavadinime dažnio nėra, lentelėje nevertinome. Kainos keičiasi, todėl aktualias tikrink monitorių kategorijoje.
- 144 Hz nebėra brangi klasė. Full HD ekranuose pigiausią 144 Hz modelį nuo pigiausio 240 Hz modelio skiria 35,49 €.
- 27 colių QHD ekranuose verta pažiūrėti ir aukščiau 144 Hz. Pigiausias 180 Hz modelis už pigiausią 144 Hz modelį brangesnis 20,09 €, 200 Hz – 30,72 €.
- Brangus ne 240 Hz, o OLED. Modelius, kurių pavadinime parašyta lygiai 240 Hz, 27 colių QHD klasėje radome tik su OLED matrica. Tačiau pigiausi IPS modeliai su 260 Hz yra daugiau nei dvigubai pigesni.
Dėl tų 260 Hz yra išlyga. AOC Q27G4ZR specifikacijoje gamintojas nurodo 240 Hz standartinį dažnį, o 260 Hz – paspartintą. Todėl vertink jį kaip 240 Hz ekraną: paspartinimas kadrą sutrumpina vos nuo 4,17 iki 3,85 ms, o „Club386“ apžvalgoje tokio paspartinimo vertė vadinama abejotina visiems, išskyrus pačius varžybiškiausius žaidėjus. Philips savo 27M2N3500PF 260 Hz dažnį taip pat vadina paspartintu, tad ir kituose modeliuose ieškok standartinio dažnio.
Dar vienas skaičius: perėjus nuo 60 prie 144 Hz, kadras sutrumpėja apie 9,7 ms, nuo 144 prie 240 Hz – apie 2,8 ms.
Kokį dažnį išnaudos tavo vaizdo plokštė
Ekranas gali parodyti tik tiek naujų kadrų, kiek jų sukuria kompiuteris. Lentelėje – mūsų FPS skaičiavimo modelio įverčiai, kuriuos naudojame ir kompiuterių aprašymuose bei konfigūratoriuje. Tai ne konkretaus kompiuterio bandymas: tikras rezultatas priklauso nuo žaidimo versijos, nustatymų ir scenos. CS2 skaičiuojamas varžybiniais nustatymais, Warzone – aukštais, Cyberpunk 2077 – Ultra be spindulių sekimo. 1 % minimumas modelyje apskaičiuojamas iš vidurkio, o ne išmatuojamas.
| Vaizdo plokštė ir procesorius | CS2 1080p (1 % minimumas) | CS2 1440p (1 % minimumas) | Warzone 1080p / 1440p | Cyberpunk 2077 1080p / 1440p |
|---|---|---|---|---|
| RTX 5060 + Ryzen 5 7600 | 364 (189) | 296 (154) | 110 / 80 | 88 / 52 |
| RTX 5070 + Ryzen 7 7800X3D | 468 (243) | 423 (220) | 150 / 115 | 125 / 95 |
| RX 9070 XT + Ryzen 7 7800X3D | 468 (243) | 423 (220) | 185 / 145 | 150 / 125 |
| RTX 5080 + Ryzen 7 9800X3D | 520 (270) | 470 (244) | 212 / 168 | 175 / 135 |
- RTX 5060. Warzone ir Cyberpunk 2077 įverčiai yra 52–110 FPS, tad 144 Hz ekranas šiuose žaidimuose lieka su atsarga. CS2 vidurkis viršija 240 FPS, bet 1 % minimumas nukrenta iki 154–189 FPS.
- RTX 5070. CS2 žaidžiant 1080p raiška, net minimumas laikosi virš 240 FPS, o 1440p raiška – ties 220 FPS. Tai jau tinkama plokštė 240 Hz QHD ekranui e. sporte.
- RX 9070 XT ir RTX 5080. Warzone ir Cyberpunk 2077 įverčiai 1440p raiška yra 125–168 FPS, tad 144 Hz ekranas čia išnaudojamas beveik arba visiškai, o 180–200 Hz duoda atsargą.
Svarbiausia išvada: mūsų modelyje nė vienas AAA žaidimas 1440p raiška aukštais ar didžiausiais nustatymais nepasiekia 240 FPS net su RTX 5090 (daugiausia – 226 FPS GTA V Enhanced). Vadinasi, 240 Hz pirmiausia yra e. sporto pirkinys, jei tik neketini mažinti nustatymų. CS2 kadrų skaičių varžybiniais nustatymais dažniausiai riboja procesorius, apie tai plačiau rašėme straipsnyje „Kompiuteris CS2“. Jei ekranas jau išrinktas, o trūksta kadrų, peržiūrėk vaizdo plokščių pasiūlą.
FreeSync ir G-Sync: kai kadrų mažiau nei hercų
Dažniausiai kadrų skaičius ir ekrano dažnis nesutampa. Kintamas atnaujinimo dažnis (VRR) leidžia ekranui prisitaikyti prie vaizdo plokštės, todėl vaizdas neplyšta. Pavyzdžiui, AOC Q27G4ZR gamintojas nurodo 48–260 Hz diapazoną, tad į jį patenka ir 52 FPS, ir 200 FPS.
- AMD FreeSync. Pagal AMD reikalavimus visi trys monitorių lygiai turi žemo kadrų dažnio kompensavimą (LFC). Ekranams, kurių horizontali raiška mažesnė nei 3440 taškų, FreeSync reikalauja bent 144 Hz, FreeSync Premium – bent 200 Hz, o Premium Pro dar prideda FreeSync HDR. Taigi pagal šią lentelę tokios raiškos ekrane „Premium“ nuo bazinio lygio skiria aukštesnis dažnis.
- NVIDIA G-SYNC Compatible. Tai ekranai be NVIDIA procesoriaus, kuriuos NVIDIA patikrina dėl pagrindinio VRR veikimo. Jei turi GeForce plokštę, ieškok šios žymos gamintojo specifikacijoje.
Atsako laikas: kodėl du 240 Hz monitoriai skiriasi
Dažnis rodo, kaip dažnai ekranas gauna naują kadrą, o atsako laikas – kaip greitai pikseliai spėja pakeisti spalvą. Specifikacijose dažniausiai rasi du skaičius, ir jų negalima lyginti tarpusavyje:
- GtG – pikselio perėjimas iš vieno pilko atspalvio į kitą. BenQ žaidimams pataria rinktis mažesnį nei 4 ms ir kuo artimesnį 1 ms rodiklį.
- MPRT – kiek laiko pikselis lieka matomas. Pasak BenQ, šis rodiklis labai priklauso nuo dažnio: 144 Hz ekrano minimumas yra apie 6,9 ms, o mažesnius skaičius gamintojai pasiekia, pavyzdžiui, tarp kadrų įterpdami juodą kadrą. AOC Q27G4ZR specifikacijoje, pavyzdžiui, nurodyta 1 ms GtG ir 0,3 ms MPRT.
Paprastas skaičiavimas: prekės kortelėje nurodytas 5 ms LG 24G411B-B atsako laikas telpa į 144 Hz monitoriaus 6,94 ms kadrą, bet būtų ilgesnis už 240 Hz kadrą (4,17 ms). Rinkdamasis 240 Hz, žiūrėk, kad GtG būtų artimas 1 ms.
Atmink, kad tai geriausias gamintojo skaičius. LG 27G610A-B ekrane 1 ms GtG pasiekiamas tik įjungus „Faster“ režimą. „Club386“ AOC Q27G4ZR monitoriuje pastebėjo, kad didžiausias atsako spartinimo lygis sukelia aiškiai matomus artefaktus, todėl daugumai žaidimų siūlo numatytąjį lygį.
Kaip rinktis ir ko nepamiršti
- Daugiausia AAA žaidimai, vidutinės klasės plokštė: 27 colių QHD, 180–200 Hz. Skirtumas nuo 144 Hz nedidelis, o kadrų svyravimus išlygins VRR.
- CS2 ar Valorant su RTX 5060 klasės plokšte: 24–25 colių Full HD, 240 Hz. Tai pigiausias būdas turėti 240 Hz, o šia raiška didelį kadrų skaičių pasiekti lengviausia.
- E. sportas ir AAA žaidimai su RTX 5070 ar galingesne plokšte: 27 colių QHD, 240 Hz klasė.
- Tamsios scenos ir kontrastas: OLED. Čia mokėsi už matricą, ne už hercus.
Prieš pirkdamas patikrink jungtį. AOC Q27G4ZR per HDMI 2.0 veikia tik iki 144 Hz, o visas dažnis pasiekiamas per DisplayPort, todėl jungk DisplayPort laidu. Prijungęs monitorių, „Windows 11“ patikrink Settings > System > Display > Advanced display > Choose a refresh rate: gali būti, kad sistema ekranui parinko mažesnį dažnį.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kiek kainuoja 144 Hz monitorius?
2026 m. spalio 31 d. mūsų sandėlyje 24–25 colių Full HD modeliai kainavo nuo 71,83 €, 27 colių Full HD – nuo 105,71 €, o 27 colių QHD – nuo 131,32 €.
Ar verta pirkti 240 Hz monitorių su RTX 5060?
Verta, jei daugiausia žaidi CS2 ar kitą e. sporto žaidimą ir renkiesi Full HD: mūsų modelio įvertis šiam žaidimui yra 364 FPS vidurkis ir 189 FPS 1 % minimumas su Ryzen 5 7600. Jei žaidi Warzone ar Cyberpunk 2077, įverčiai lieka 52–110 FPS, tad pakanka 144 Hz.
Ar 240 Hz monitorius veikia per HDMI?
Priklauso nuo modelio. Pavyzdžiui, AOC Q27G4ZR per HDMI 2.0 pasiekia iki 144 Hz, o visą dažnį – tik per DisplayPort. Prieš pirkdamas pažiūrėk gamintojo specifikaciją, kokį dažnį palaiko kiekviena jungtis.
Ar 240 Hz monitorius tiks, jei kompiuteris sukuria tik 100 FPS?
Tiks, tik dažnio neišnaudosi visiškai. Jei monitorius palaiko VRR ir kadrų skaičius patenka į jo diapazoną, ekranas prisitaikys prie kadrų skaičiaus. Jei kitos brangesnio modelio savybės tau nesvarbios, tokiam kompiuteriui pakaks 144–180 Hz.
Ar 144 Hz monitorius 2026 m. jau per lėtas?
Ne. Pagal mūsų modelį daugelis vaizdo plokščių AAA žaidimuose 1440p raiška ir aukštais nustatymais 144 FPS net nepasiekia. Tačiau 27 colių QHD klasėje verta palyginti kainas: pigiausi 180–200 Hz modeliai už pigiausią 144 Hz modelį brangesni 20,09–30,72 €.



