Pereiti prie turinio
1440p ar 4K monitorius: kurį rinktis ir kokios vaizdo plokštės jam reikia
Naujienos

1440p ar 4K monitorius: kurį rinktis ir kokios vaizdo plokštės jam reikia

VARIANTAI

Jei kompiuteris daugiausia skirtas žaidimams, rinkis 27 colių 1440p (QHD) monitorių: pagal mūsų FPS modelį RTX 5060 Ti jau išlaiko 60 FPS visuose penkiuose mūsų vertintuose AAA žaidimuose, o 120 FPS – RTX 5070 Ti ar RX 9070 XT. 4K monitorių verta pirkti, kai ekranas reikalingas ir darbui su tekstu bei nuotraukomis arba kai kompiuteryje yra bent RTX 5070 ir tau pakanka apie 60 FPS. Toliau – skaičiai, kuriais grindžiame šį patarimą.

Čia kalbame tik apie raišką. Ekrano dydį aptarėme straipsnyje „24 ar 27 colių monitorius“, o atnaujinimo dažnį – straipsnyje „144 Hz ar 240 Hz monitorius“.

Kuo skiriasi 1440p ir 4K

1440p ekrane yra 2560 × 1440, t. y. 3 686 400 taškų, o 4K ekrane – 3840 × 2160, t. y. 8 294 400 taškų. Taigi 4K ekrane taškų yra 2,25 karto daugiau, ir tiek pat kartų daugiau jų vaizdo plokštė turi apskaičiuoti kiekviename kadre. Iš to kyla abu svarbiausi skirtumai:

  • Aiškumas. 27 colių QHD ekrano taškų tankis yra apie 109 PPI, 27 colių 4K – apie 163 PPI. 31,5 colio ekrane atitinkamai apie 93 ir 140 PPI. 4K ekrane tekstas ir nuotraukų detalės pastebimai ryškesni, tačiau 27 colių 4K ekrane Windows nustatymuose dažnai tenka įjungti 150 % mastelį, kitaip tekstas atrodo per smulkus.
  • Kadrų skaičius. Ta pati vaizdo plokštė 4K raiška sukuria gerokai mažiau kadrų nei 1440p raiška. Mūsų modelyje RTX 5080 Cyberpunk 2077 žaidime krenta nuo 135 iki 98 FPS, RTX 5060 – nuo 52 iki 30 FPS.

Kiek FPS duoda vaizdo plokštė 1440p ir 4K raiška

Lentelėje – mūsų FPS skaičiavimo modelio įverčiai, kuriuos naudojame kompiuterių aprašymuose ir konfigūratoriuje. Tai ne konkretaus kompiuterio bandymas: tikras rezultatas priklauso nuo žaidimo versijos, tvarkyklių, scenos ir procesoriaus. Cyberpunk 2077 vertinamas Ultra nustatymais be spindulių sekimo, Call of Duty: Warzone ir Marvel Rivals – aukštais, GTA V Enhanced – labai aukštais nustatymais.

Vaizdo plokštė Cyberpunk 2077 1440p / 4K Warzone 1440p / 4K Marvel Rivals 1440p / 4K GTA V Enhanced 1440p / 4K
RTX 5060 52 / 30 80 / 50 68 / 40 118 / 78
RTX 5060 Ti 60 / 35 92 / 58 78 / 46 130 / 88
RTX 5070 95 / 62 115 / 76 100 / 62 156 / 110
RTX 5070 Ti 120 / 80 140 / 94 120 / 78 172 / 128
RX 9070 XT 125 / 85 145 / 98 125 / 82 178 / 134
RTX 5080 135 / 98 168 / 116 146 / 100 196 / 150
RTX 5090 165 / 128 210 / 150 182 / 126 226 / 180

Lentelėje pateikti vidutiniai FPS. Mūsų modelyje vadinamasis 1 % minimumas AAA žaidimuose apskaičiuojamas kaip maždaug du trečdaliai vidurkio, todėl, pavyzdžiui, 62 FPS vidurkis reiškia, kad sunkiausiose scenose kadrų bus apie 41.

Kokios plokštės reikia 60, 120 ar 144 FPS

Peržiūrėjome, kokios mažiausiai galingos plokštės mūsų modelyje užtenka norimam vidurkiui visuose penkiuose AAA žaidimuose: Cyberpunk 2077, Warzone, Fortnite (Epic nustatymai, be spindulių sekimo), Marvel Rivals ir GTA V Enhanced.

Tikslas 1440p 4K
60 FPS RTX 5060 Ti (RTX 5060 – visur, išskyrus Cyberpunk 2077) RTX 5070 (Cyberpunk 2077 ir Marvel Rivals – 62 FPS, be atsargos)
120 FPS RTX 5070 Ti arba RX 9070 XT RTX 5090
144 FPS RTX 5090 (RTX 5080 – visur, išskyrus Cyberpunk 2077) nė viena: RTX 5090 Cyberpunk 2077, Marvel Rivals ir Fortnite žaidimuose lieka ties 126–138 FPS

Iš to matyti paprasta taisyklė: tai, ką 1440p raiška daro RTX 5070 Ti, 4K raiška reikalauja RTX 5090. Jei renkiesi 4K ekraną su 144 Hz ar didesniu dažniu, sunkiuose AAA žaidimuose aukštais nustatymais visų hercų be raiškos didinimo technologijų neišnaudosi net su RTX 5090. Daugiau apie tai, kada didelis dažnis atsiperka, rašėme dažnių palyginime.

Dvi išimtys. Microsoft Flight Simulator 2024 mūsų modelyje 4K raiška ir aukštais nustatymais pasiekia 60 FPS tik su RTX 5090, o su RTX 5080 – 50 FPS. Cyberpunk 2077 su spindulių sekimu (RT Ultra ir DLSS/FSR Quality) 4K raiška su RTX 5080 duoda 56 FPS, su RTX 5090 – 82 FPS. E. sporto žaidimai kur kas lengvesni: CS2 varžybiniais nustatymais su RTX 5070 ir Ryzen 7 7800X3D modelis rodo 423 FPS 1440p ir 298 FPS 4K raiška, su RTX 5060 ir Ryzen 5 7600 – atitinkamai 296 ir 176 FPS. Šiuose žaidimuose rezultatą mūsų modelyje stipriai lemia ir procesorius, ne vien vaizdo plokštė.

4K raiška daugiau apkrauna ir vaizdo atmintį, todėl rinkdamasis plokštę tokiam ekranui perskaityk ir straipsnį „Ką reikia žinoti apie GPU VRAM 2026 m.“.

Kiek kainuoja 1440p ir 4K monitoriai

Straipsnio rašymo metu parduotuvėje buvo 470 monitorių, kuriuos galėjai iš karto užsakyti. Pagal prekių pavadinimus suskaičiavome 23,8–32 colių 16:9 formato modelius: QHD buvo apie 105, 4K – apie 60. Ultraplačių, 5K ir informacinių ekranų į skaičiavimą neįtraukėme.

Klasė Pigiausias modelis* Kaina nuo*
24 col., QHD, 144 Hz AOC Q24B36X 123,36 €
27 col., QHD, 144 Hz AOC Q27B36X 139,28 €
27 col., QHD, 180 Hz Gigabyte GS27QA 151,41 €
27 col., QHD, OLED, 280 Hz Dell 210-BRZW 366,14 €
27 col., 4K, 60 Hz Philips 27E1N1800AE/00 193,23 €
27 col., 4K, 120 Hz Dell S2725QS 277,26 €
27 col., 4K, 160 Hz Gigabyte G27UP EK 283,01 €
31,5 col., 4K, OLED, 120 Hz Dell 210-BRVT 517,07 €

* Modeliai ir kainos straipsnio rašymo metu. Kainos keičiasi, todėl aktualias tikrink monitorių kategorijoje.

Šioje imtyje QHD monitorių kainų mediana buvo apie 240 €, 4K – apie 485 €. Žaidimams tinkamo dažnio 4K ekranas kainuoja maždaug dvigubai brangiau už panašų QHD ekraną: 27 colių QHD su 144 Hz kainuoja nuo 139,28 €, o 4K su 160 Hz – nuo 283,01 €. Pavyzdžiui, Gigabyte M27UP ICE (27 col., 4K, 160 Hz) kainuoja 335,90 €. Pigiausi 4K modeliai veikia 60 Hz dažniu: jie puikiai tinka darbui, bet ne greitiems žaidimams.

Kaip rinktis

  • RTX 5060 ar RTX 5060 Ti klasės plokštė: 27 colių QHD, 144–180 Hz. 4K raiška šios plokštės keturiuose iš penkių mūsų vertintų AAA žaidimų nukrenta žemiau 60 FPS.
  • RTX 5070, RTX 5070 Ti ar RX 9070 XT: 27 colių QHD, 144–200 Hz, jei nori daug kadrų. 4K su 60–120 Hz tinka, jei vaizdo aiškumas tau svarbesnis už kadrų skaičių.
  • RTX 5080 ar RTX 5090: 4K su 120–160 Hz dažniu šias plokštes išnaudoja geriausiai. 1440p raiška jos AAA žaidimuose dažnai viršija 144 FPS.
  • Daugiausia darbas su tekstu, lentelėmis ar nuotraukomis: 4K, net ir 60 Hz. Čia daugiau taškų naudingiau už hercus.

Jei kompiuterio dar neturi, pirmiausia nuspręsk dėl raiškos, o tada pagal ją rinkis vaizdo plokštę. Konfigūratoriuje prie rinkinių rodomi to paties mūsų modelio FPS įverčiai 1080p, 1440p ir 4K raiška.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar 1440p ir 2K yra tas pats?

Prekyboje 2K dažniausiai vadinama būtent 2560 × 1440 (QHD) raiška, nors griežtai kalbant kino standarto 2K raiška yra 2048 × 1080. Prieš pirkdamas pažiūrėk, kokia raiška taškais nurodyta specifikacijoje.

Ar RTX 5070 užteks 4K monitoriui?

Jei tau pakanka apie 60 FPS, užteks: mūsų modelyje RTX 5070 4K raiška Cyberpunk 2077 ir Marvel Rivals žaidimuose duoda po 62 FPS, Warzone – 76 FPS, GTA V Enhanced – 110 FPS. Atsargos nedaug, todėl sunkesniuose žaidimuose gali tekti įjungti DLSS arba sumažinti nustatymus.

Ar galima 4K monitoriuje žaisti 1440p raiška?

Galima, bet 1440p vaizdas nesutampa su 4K ekrano taškų tinkleliu, todėl atrodo kiek neryškesnis nei tikrame QHD ekrane. Dažniausiai geriau palikti 4K raišką ir įjungti DLSS arba FSR: plokštė vaizdą apskaičiuoja mažesne raiška, o ekrane jis rodomas 4K raiška.

Kokio dydžio turi būti 4K monitorius?

Rinkis iš 27 ir 31,5–32 colių modelių. 27 colių 4K ekrano taškų tankis yra apie 163 PPI, todėl tekstą teks didinti, o 31,5 colio ekrane – apie 140 PPI, ir didinimo reikia mažiau. Plačiau apie dydį ir atstumą iki ekrano rašėme dydžių palyginime.

Ar e. sportui verta rinktis 4K?

Dažniausiai ne. CS2 ar Valorant žaidėjams svarbiau didelis kadrų skaičius ir dažnis, o QHD ar Full HD ekranas su 240 Hz ir didesniu dažniu kainuoja gerokai mažiau nei panašaus dažnio 4K modelis: rašymo metu pigiausias 27 colių QHD monitorius su 260 Hz kainavo 176,42 €, o pigiausias 4K su 240 Hz – 600,65 €.

Šios kategorijos prekės, kurias galima užsakyti

Žiūrėti visas prekes: Vaizdo plokštės

Žymos: Nėra
Dalintis: